Hopp til innholdet

Bompenger og ferje

Ferjepriser 2026: riksvegferjene og AutoPASS for ferje

En personbil under seks meter betaler fra 57 kroner (Hella–Dragsvik) til 605 kroner (Bodø–Moskenes) på riksvegferjene i 2026. Med AutoPASS-ferjeavtale halveres prisen, elbiler betaler 70 prosent, og passasjerene reiser gratis.

Bilferje legger til kai i en norsk fjord med snødekte fjell i bakgrunnen
Innhold i artikkelen
  1. Priser på riksvegsambandene for bil under 6 meter
  2. Gratis strekninger på riksvegferjene
  3. Rabattene: brikke, ferjeavtale og bedriftsavtale
  4. Elbil, motorsykkel og henger
  5. Fakturagebyr og tilleggstakst
  6. Fylkesferjene og sommertakst
  7. Klage på ferjebilletten

På riksvegferjene betaler du for kjøretøyet med fører, mens passasjerene reiser gratis. Prisen bestemmes av to ting: hvor lang strekningen er (takstsonen) og hvor langt kjøretøyet er, inkludert last og henger. En vanlig personbil under seks meter betaler i 2026 fra 57 kroner på korte strekninger som Hella–Dragsvik til 187 kroner fra Bognes til Lødingen og 605 kroner over Vestfjorden mellom Bodø og Moskenes. Prisene står i AutoPASS-regulativet for ferjetakster, som har gjeldt fra 1. januar 2026. Samferdselsdepartementet fastsetter takstene, og Statens vegvesen forvalter regulativet. Alle prisene er med 12 % mva, den lave satsen for persontransport.

Priser på riksvegsambandene for bil under 6 meter

Tabellen viser takstgruppe AP1, som er alle kjøretøy til og med 6 meter, slik prisene sto i AutoPASS for ferjes prisoversikt 13. oktober 2026. «Med brikke» betyr gyldig AutoPASS-avtale uten egen ferjeavtale (10 % rabatt). «Ferjeavtale» er AutoPASS-ferjekonto for privatpersoner (50 % rabatt).

SambandVegSoneFullprisMed brikkeFerjeavtaleElbil fullpris
Anda–LoteE3936356,7031,5044
Hjelmeland–NesvikRv. 1336356,7031,5044
Mannheller–FodnesRv. 546962,1034,5048
Volda–FolkestadRv. 65146962,1034,5048
Festøya–SolavågenE3957567,5037,5053
Lavik–OppedalE3968172,9040,5057
Halsa–KanestraumE3968172,9040,5057
Bognes–SkarbergetE61010493,605273
Molde–VestnesE3912116104,405881
Drag–KjøpsvikRv. 82717145130,5072,50102
Halhjem–SandvikvågE3922176158,4088123
Mortavika–Arsvågen*E3910178167,60126147
Bognes–LødingenRv. 8524187168,3093,50131
Bodø–MoskenesRv. 8095605544,50302,50424

*Mortavika–Arsvågen har et bompengetillegg på 74 kroner som kommer på toppen av ferjetaksten og ikke får ferjerabatten. Selve ferjeprisen i sone 10 er 104 kroner. På Vangsnes–Hella–Dragsvik (rv. 13) varierer prisen fra 57 til 88 kroner etter hvilke kaier du kjører mellom. Moss–Horten (rv. 19) har sitt eget takstregulativ og står derfor ikke i tabellen.

Gratis strekninger på riksvegferjene

To riksvegsamband har gratis delstrekninger. På Bodø–Værøy–Røst–Moskenes er alle strekninger gratis unntatt Bodø–Moskenes tur-retur. På Hjelmeland–Skipavik–Nesvik er alt gratis unntatt Hjelmeland–Nesvik. Gratis strekninger registreres i sone 0, slik at de bare telles i statistikken.

Spørsmålet om «gratis ferje under et visst antall passasjerer» gjelder fylkesferjene. I revidert statsbudsjett for 2022 satte regjeringen av 59 millioner kroner til gratis ferje på samband som hadde under 100 000 passasjerer i 2019, og fra 1. juli 2022 ble flere samband gratis, med en ny runde 16. august 2023. Det var fylkeskommunene som fordelte pengene, så ikke alle små samband ble gratis. AutoPASS for ferje har en oppdatert liste over sambandene som er bekreftet gratis.

Rabattene: brikke, ferjeavtale og bedriftsavtale

Rabatten avhenger av hvilken avtale kjøretøyet er knyttet til:

  • Ingen avtale: fullpris. Betaler du med kort om bord, FerryPay eller EPASS24, får du heller ingen rabatt.
  • Bombrikke med gyldig AutoPASS-avtale: 10 % rabatt, fakturert etterskuddsvis.
  • AutoPASS-ferjekonto privat: 50 % rabatt på alle samband. Du må betale inn minst 2 200 kroner på forskudd for bil i takstgruppe AP1–AP2 eller motorsykkel. To kjøretøy kan knyttes til én avtale, og restbeløpet refunderes når avtalen avsluttes.
  • AutoPASS-ferjekonto bedrift: 40 % rabatt, forskudd 2 200 kroner per kjøretøy i de minste gruppene, 10 600 kroner for AP3–AP6 og 20 100 kroner for AP7–AP9.

Rabatten gjelder bare så lenge saldoen er positiv, og bare når bilen er innenfor den takstgruppen avtalen er tegnet for. Du får varsel når 25 % av forskuddet er igjen.

Når lønner ferjeavtalen seg?

Avtalen koster ingenting utover forskuddet, som er dine egne penger og refunderes ved oppsigelse. Kjører du Halhjem–Sandvikvåg tur-retur, betaler du 316,80 kroner med bare brikke og 176 kroner med ferjeavtale. Allerede etter én tur sparer du 140 kroner. Ulempen er at 2 200 kroner står bundet på kontoen.

Elbil, motorsykkel og henger

Kjøretøy registrert med drivstoffkode 5 (elektrisk) eller 6 (hydrogen) betaler 70 % av prisen i takstgruppe AP1 og 50 % i AP2–AP9 og MC, avrundet til hele kroner. Rabattene for brikke og ferjeavtale kommer i tillegg. En elbil med ferjeavtale på Halhjem–Sandvikvåg betaler derfor 61,50 kroner. Har elbilen utenlandske skilt, betaler den fullpris hvis drivstofftypen ikke er registrert hos brikkeutstederen eller på autopass.no.

Motorsykkel og moped har egen MC-takst, i sone 1 26 kroner, uansett tilhenger eller sidevogn. MC må betale med kjennemerkeregistrering knyttet til ferjeavtale, FerryPay, kort eller faktura.

Med henger blir det dyrere fordi lengden måles samlet. For bil til og med 3 500 kg og 6 meter med henger gjelder en egen regel: samlet lengde opptil 6 meter gir enkel AP1-takst, 6,01–10 meter gir to ganger AP1, og over 10 meter tre ganger AP1. Tenk deg at du kjører Halhjem–Sandvikvåg med bil og campingvogn på til sammen 9 meter. Da betaler du 2 × 176 = 352 kroner i fullpris, eller 2 × 88 = 176 kroner med ferjeavtale. Bompenger på samband som har det, betales bare én gang. Flere kostnader med henger og vogn står i artikkelen om tilhenger, campingvogn og bobil.

Fakturagebyr og tilleggstakst

Kjører du uten avtale og ikke betaler om bord, sendes faktura i etterkant med et gebyr på 10 kroner. Det unngår du med FerryPay-avtale eller ved å be mannskapet om å betale med bankkort (SoftPay). Det fungerer omtrent som når du kjører gjennom bomstasjoner uten brikke.

Langt dyrere er tilleggstaksten. Regulativet punkt 10 sier at den som ved kontroll har unnlatt å betale eller registrere seg med brikke eller kjennemerke, kan avkreves 2 350 kroner per kjøretøy i tillegg til fullprisbillett. Tilleggstaksten kan også ilegges hvis du ikke betaler en tilsendt faktura. Betal derfor ferjefakturaen innen fristen, selv om beløpet er lite.

Svindelmeldinger om ferjebetaling

AutoPASS for ferje advarer mot sms og e-post som ber deg oppdatere kortinformasjon. De meldingene kommer ikke fra AutoPASS for ferje. Ikke trykk på lenkene, og kontakt banken hvis du har oppgitt kortnummer.

Fylkesferjene og sommertakst

De fleste av Norges om lag 130 ferjesamband er fylkesveisamband eller kommunale samband. Statens vegvesen har ansvaret for 16. Fylkeskommunene er takstmyndighet for sine samband, men de fleste bruker det samme AutoPASS-regulativet. Sommeren 2026 hadde Møre og Romsdal, Nordland, Trøndelag og Troms sommertakst, en høyere takstsone i perioder mellom 1. mai og 31. august, med fritak for kjøretøy som tok mange nok reiser på samme samband. Sommertaksten gjelder bare fylkesferjene, ikke riksvegsambandene i tabellen over.

Klage på ferjebilletten

Mener du at du er feiltaksert, for eksempel målt i feil lengdegruppe eller belastet fullpris selv om du har avtale, klager du først til ferjeselskapet som driver sambandet. Er du ikke fornøyd med svaret, kan du melde saken til Transportklagenemnda. Det står i regulativet punkt 1.2. Ta vare på kvitteringer, og noter tid og avgang.

Bompengene på veien til og fra ferja finner du i oversikten over bomtakstene i 2026, og alle faste bilkostnader i oversikten over bilavgiftene. Flere artikler om bil og transport står på seksjonssiden for bil og kjøretøy.

Vanlige spørsmål

Er det gratis for passasjerer på ferja?

På riksvegferjene som bruker AutoPASS-regulativet, ja. Taksten gjelder kjøretøy med fører, og regulativet sier at det er gratis for passasjerer.

Hvor mye rabatt gir AutoPASS på ferje?

10 % med bare bombrikke og AutoPASS-avtale, 50 % med AutoPASS-ferjekonto for privatpersoner og 40 % for bedrifter. Ferjekontoen krever forskudd, minst 2 200 kroner for vanlig bil.

Hva betaler elbil på ferja i 2026?

70 % av ordinær pris for kjøretøy til og med 6 meter og 50 % for lengre kjøretøy og MC. Rabatt for brikke eller ferjeavtale kommer i tillegg.

Hva er tilleggstakst på ferje?

2 350 kroner per kjøretøy pluss fullpris, når du ikke har betalt eller registrert deg ved kontroll, eller ikke betaler en tilsendt faktura.

Hvem bestemmer ferjeprisene?

Samferdselsdepartementet for riksvegferjene og fylkeskommunene for fylkesferjene. Statens vegvesen forvalter AutoPASS-regulativet.

Kilder