Hopp til innholdet

Leie av bolig

Husleieøkning: hvor mye kan utleier øke leien?

Utleier kan øke leien med endringen i konsumprisindeksen, tidligst ett år etter forrige leiefastsetting og med minst én måneds skriftlig varsel. Fra september 2025 til september 2026 steg KPI med 3,38 %, så en leie på 12 000 kroner kan bli 12 405 kroner.

Fasade på en boligblokk med blå vinduskarmer og balkonger med planter
Innhold i artikkelen
  1. KPI-tallene som gjelder høsten 2026
  2. Slik regner du ut ny leie
  3. Tidslinje: når kan den nye leien gjelde?
  4. Gjengs leie: den andre veien til høyere leie
  5. Hva som ikke er lov

Husleieloven gir to, og bare to, måter å øke leien på i et løpende leieforhold. Den første er indeksregulering: leien kan endres med høyst endringen i konsumprisindeksen (KPI) siden siste leiefastsetting, tidligst ett år etter forrige endring, og med minst én måneds skriftlig varsel (§ 4-2). Den andre er tilpasning til gjengs leie, som tidligst kan kreves når leieforholdet har vart i to år og seks måneder, og som må varsles seks måneder før (§ 4-3). Med KPI-tallene SSB publiserte 9. oktober 2026 betyr en indeksregulering fra september 2025 til september 2026 en økning på 3,38 %. En leie på 12 000 kroner blir da 12 405 kroner.

Indeksregulering i korte trekk

Maks økning: endringen i KPI siden siste leiefastsetting. Hvor ofte: tidligst ett år etter at forrige leiefastsetting ble satt i verk. Varsel: skriftlig, minst én måned før. Hvem: både utleier og leier kan kreve endring – også nedover. Unntak: særskilt betaling for strøm, brensel og målt vann og avløp følger ikke KPI, men de faktiske kostnadene.

«a. endringen må ikke tilsvare mer enn endringen i konsumprisindeksen i tiden etter siste leiefastsetting, b. endringen kan tidligst settes i verk ett år etter at siste leiefastsetting ble satt i verk, og c. den annen part må gis skriftlig varsel med minst én måneds frist før endringen kan settes i verk.»

Husleieloven § 4-2

KPI-tallene som gjelder høsten 2026

SSB publiserer nå konsumprisindeksen med 2025 = 100, og den gamle tabellen med 2015 som basisår (03013) har tall bare til desember 2025. Tallene under er fra SSBs tabell 14710, oppdatert 9. oktober 2026. Tall for oktober kommer ifølge SSB rundt 10. november.

MånedKPI (2025 = 100)
September 202497,1
Januar 202598,1
September 2025100,6
Oktober 2025100,7
November 2025100,9
Desember 2025101,0
Januar 2026101,6
Juni 2026102,8
Juli 2026103,8
August 2026103,5
September 2026104,0

Slik regner du ut ny leie

Ny leie er gammel leie ganget med KPI nå delt på KPI da leien sist ble fastsatt. Regnet fra september 2025 til september 2026:

12 000 × 104,0 / 100,6 = 12 405,57 kroner.

Hvilken måned som er «da», avhenger av når leien sist ble fastsatt. Jo senere den forrige fastsettingen var, desto mindre er økningen, fordi indeksen hadde rukket å stige. Tabellen viser hva samme leie kan bli, avhengig av måneden du regner fra, når september 2026 er siste tall:

Leie i dagFra sept. 2025 (+3,38 %)Fra okt. 2025 (+3,28 %)Fra nov. 2025 (+3,07 %)Fra des. 2025 (+2,97 %)
8 000 kr8 270 kr8 262 kr8 246 kr8 238 kr
10 000 kr10 338 kr10 328 kr10 307 kr10 297 kr
12 000 kr12 406 kr12 393 kr12 369 kr12 356 kr
15 000 kr15 507 kr15 492 kr15 461 kr15 446 kr
20 000 kr20 676 kr20 655 kr20 614 kr20 594 kr

Beløpene er avrundet til hele kroner. Indekstallene i tabellen har én desimal, så SSBs egen husleiekalkulator kan gi et resultat som avviker med noen få kroner, fordi den regner med mer presise tall. Det er kalkulatoren Husleietvistutvalget viser til, og den er et trygt sted å kontrollere tallet du har fått.

Ble leien ikke regulert i fjor?

Loven sier «endringen i konsumprisindeksen i tiden etter siste leiefastsetting». Har leien stått stille i to år, kan utleieren regulere for hele perioden på én gang. Fra september 2024 til september 2026 steg KPI med 7,11 %, og 12 000 kroner kan da bli 12 853 kroner. Det er altså ikke et tak på én års prisstigning, men på prisstigningen siden sist.

Tidslinje: når kan den nye leien gjelde?

Tenk deg at du flyttet inn 1. november 2025 med en leie på 12 000 kroner. Da gjelder dette:

  1. Tidligst 1. november 2026 kan ny leie settes i verk, ett år etter at leien ble fastsatt.
  2. Varselet må være skriftlig og sendt minst én måned før, altså senest 1. oktober 2026 for at den nye leien skal gjelde fra 1. november.
  3. Kommer varselet senere, flyttes iverksettingen tilsvarende. Et varsel sendt 20. oktober kan tidligst gi ny leie fra 20. november.
  4. Neste regulering kan tidligst skje ett år etter at denne ble satt i verk.

Ta vare på varselet. Det bør vise gammel leie, ny leie, hvilke KPI-tall som er brukt og fra hvilken dato endringen gjelder. Mangler varselet, eller er fristen for kort, gjelder den gamle leien til et riktig varsel er gitt.

Gjengs leie: den andre veien til høyere leie

Har leien stått uendret, bortsett fra KPI-reguleringer, i minst to år og seks måneder, kan begge parter kreve at den settes til gjengs leie. Det er vanlig leie for lignende boliger på lignende vilkår. Kravet må være skriftlig, og den nye leien kan tidligst gjelde seks måneder etter kravet og ett år etter forrige endring (§ 4-3). Husleietvistutvalget beskriver det slik at leien i praksis kan tilpasses gjengs leie hvert tredje år.

Gjengs leie er ikke det samme som det en ny leietaker ville betalt i dag. SSB beskriver det som gjennomsnittet av leieprisene på løpende leieforhold for boliger med samme størrelse, standard og beliggenhet. Det skal også gjøres fradrag for den delen av verdien som skyldes forbedringer du som leier har gjort. Blir dere ikke enige, finnes det to veier:

  • Husleietvistutvalget kan fastsette gjengs leie. Gebyret er 2 071 kroner for utleier og 269 kroner for leier i 2026. Ventetiden er lang: HTU oppgir omtrent 11 måneder før behandlingen starter. Se gebyret i Husleietvistutvalget.
  • Takstnemnd etter husleieloven § 12-2, oppnevnt av tingretten. Utleieren bærer kostnadene hvis nemnda setter leien lavere enn utleieren krevde, ellers leieren. Avgjørelsen kan bringes inn for tingretten innen én måned. Hva en sak i tingretten koster, er en annen regning.

Hva som ikke er lov

Andre økninger enn disse to kan ikke kreves i et løpende leieforhold. Utleieren kan ikke øke leien fordi strømprisene har steget, fordi det flytter inn en person til, eller fordi felleskostnadene i borettslaget har gått opp. Strøm og målt vann og avløp kan bare reguleres etter faktiske kostnader (§ 4-5), og andre tillegg er forbudt etter § 3-7, slik vi har forklart i artikkelen om gebyrer i leiekontrakten.

Har du betalt mer enn lovlig leie, kan du kreve forskjellen tilbake med forsinkelsesrente fra dagen du betalte, med mindre du selv i vesentlig grad var medansvarlig (§ 4-4). Leieavtalen ellers står ved lag. Og husk at KPI kan gå ned: fra juli til august 2026 falt indeksen fra 103,8 til 103,5. Begge parter kan kreve regulering, så en leietaker kan også kreve nedjustering når indeksen har falt siden siste fastsetting.

Øker leien, kan også depositumet økes hvis det er avtalt, men aldri ut over seks måneders leie. Se depositum og husleiegaranti.

Vanlige spørsmål

Hvor mye kan husleien øke i 2026?

Med endringen i KPI siden leien sist ble fastsatt. Fra september 2025 til september 2026 var det 3,38 %, slik at 12 000 kroner blir 12 405 kroner.

Hvor lang varsel må utleier gi ved husleieøkning?

Minst én måned, skriftlig, ved KPI-regulering. Ved tilpasning til gjengs leie må kravet sendes skriftlig seks måneder før.

Kan husleien økes to ganger i løpet av ett år?

Nei. En KPI-regulering kan tidligst settes i verk ett år etter forrige leiefastsetting.

Kan utleier øke leien mer enn KPI?

Bare gjennom gjengs leie, som krever at leieforholdet har vart i minst to år og seks måneder og at kravet varsles seks måneder før.

Hvilken KPI skal brukes for husleie?

Totalindeksen fra SSB. SSBs husleiekalkulator bruker tabell 14709 og hadde tall til og med september 2026 per 13. oktober 2026.

Kilder